•  سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۳۰
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۴۸۵۳

نقش مسلط سوخت های فسیلی با وجود توسعه تجدیدپذیرها


دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت، هرچند انرژی‌های تجدیدپذیر سریعترین رشد را در بین تمام انواع انرژی‌ها شاهد است، تقاضا برای نفت در طی ۵ سال آینده «روند رشد خوبی» را تجربه خواهد کرد.

به گزارش زیست آنلاین، محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت، تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۲۲ میلادی به طور متوسط روزانه۲ .۱  میلیون بشکه افزایش خواهد یافت و در طی سال ۲۰۳۵ تا ۲۰۴۰ روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد یافت. وی افزود، سهم سوخت‌های از انرژی جهان تا سال ۲۰۲۰ به ۸۰ درصد و تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۷۵. ۴ درصد کاهش خواهد یافت.

وی افزود، منابع باد، خورشید، ژئوترمال و فتوولتائیک رو به رشد‌ترین منابع انرژی خواهند بود و سهم آن‌ها از انرژی جهان طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۴۰ به طور متوسط رشد سالانه ۶. ۸ درصدی خواهد داشت، اما تا سال ۲۰۴۰ میلادی همچنان کمتر از ۵. ۵ درصد از کل انرژی جهان را تشکیل خواهد داد.

بارکیندو در شرایطی چشم انداز خود از وضعیت تقاضا در بازار نفت را مورد بحث قرار می‌دهد که اوپک و متحدانش در تلاش برای کاستن از مازاد عرضه جهانی نفت هستند که از سال ۲۰۱۴ به این طرف موجب افت شدید قیمت نفت شده است. اوپک، روسیه و دیگر رضه کنندگان نفت در حال بحث در این خصوص هستند که آیا توافق کاهش تولید را که در پایان مارس ۲۰۱۸ منقضی خواهد شد تمدید کنند یا نه.

بارکیندو افزود: «چشم انداز میان مدت تقاضا برای نفت با یک متوسط رشد سالانه مناسب، تا سال ۲۰۲۲ رشد قابل توجهی خواهد داشت... پیش بینی ما این است که به رغم کاهش کلی سهم سوخت‌های فسیلی از انرژی جهان تا سال ۲۰۴۰، این انرژی‌ها همچنان نقش غالب و مسلطی را از انرژی جهان خواهند داشت.»

 

 

 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
انجمن مدیریت سبز ایران
نانوسینا