•  چهار شنبه ۱ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۱۱
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۵۸۵۶

نادیده گرفتن علوم اجتماعی و مسائل فرهنگی نقص برنامه های مقابله با آلودگی هوا است


استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: به رغم اینکه در حال حاضر در حوزه مقابله با آلودگی هوا، قوانین، آیین نامه ها و برنامه های جامعی وجود دارد اما نادیده گرفتن علوم اجتماعی و مسائل فرهنگی و غفلت از این حوزه ها، نقص برنامه های مقابله با آلودگی هوا است.

به گزارش زیست آنلاین، یوسف رشیدی که سابقه ای 20 ساله در حوزه بهبود کیفیت هوا، دارد در دومین روز نشست توسعه همکاری های محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با اشاره به دو پروژه مشترک اجرا شده با سوئد و ژاپن برای سنجش وضعیت آلایندگی و کاهش آلایندگی ناشی از خودروها مربوط به 20 سال قبل،افزود: تقریبا سه سال پس از آن پژوهش ها، برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران تدوین شد.
رشیدی ادامه داد: در گام نخست این برنامه و در سال 2000، اقداماتی برای استاندارد سازی در حوزه های مرتبط صورت گرفت و به طور نمونه موفق به حذف سرب از سوخت شدیم.
معاون سابق آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: پس از آن در سال 2014 و به منظور افزایش کیفیت اجرای طرح های بهبود کیفیت هوا، مطالعه ای در خصوص ویژگی و منبع و منشاء ذرات آلاینده انجام و برنامه های جدیدی در این حوزه تدوین شد.
وی به برخی از چالش های برنامه های مقابله با آلودگی هوا هم اشاره کرد و گفت: عدم رعایت استانداردهای تعیین شده یا عدم پایبندی به نصب DPF(فیلتر جاذب ذرات معلق) از سوی خودروسازان نمونه ای از همین چالش ها است.
این استاد دانشگاه اشاره ای هم به پیشرفت ها و دستاوردهای اجرای برنامه های مقابله با آلودگی هوا داشت و افزود: کاهش گوگرد موجود در گازوییل از 7 هزار ppm به 50 ppm از جمله دستاوردهای خوب اجرای برنامه های مقابله با آلودگی هوا است.
رشیدی ضمن تاکید بر ضرورت تمرکز بر سیستم حمل و نقل به منظور کاهش آلودگی هوا در تهران و بسیاری از کلانشهرها و شهرهای کشور، تصریح کرد: کاهش سفرهای درون شهری از طریق توسعه دولت الکترونیک، بهبود زیرساخت ها و توسعه حمل و نقل عمومی، الزام به نصب DPF (فیلتر جاذب ذرات معلق) در خودروها، اجرای ضوابط سختگیرانه برای تردد خودروهای فرسوده و برنامه ریزی جدی و دقیق برای خروج و اسقاط خودروهای فرسوده از چرخه تردد، ارتقای کیفیت سوخت، اجرای استانداردهای سختگیرانه برای خودروهای تولیدی و وارداتی برخی از برنامه های ضروری در این حوزه است.
وی با یادآوری اینکه امروز آلودگی صوتی نیز همچون آلودگی هوا فراگیر و وسیع شده است، خاطرنشان کرد: تنها با تدوین و تصویب قوانین و برنامه ها نمی توان با آلودگی مقابله کرد.
رشیدی گفت: به رغم آنکه در حال حاضر در حوزه مقابله با آلودگی هوا، قوانین و آئین نامه ها و برنامه های خوب و جامعی وجود دارد اما نادیده گرفتن علوم اجتماعی و مسائل فرهنگی و غفلت از این حوزه ها، نقص برنامه های مقابله با آلودگی هوا است و برای برداشتن گام عملی با استفاده از قوانین، باید از دانش متخصصان حوزه های اجتماعی و فرهنگی بهره بگیریم.
به گزارش ایرنا، نشست شش روزه توسعه همکاری های محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با موضوعات آلودگی هوا، آب و محیط زیست دریایی و اقتصاد چرخشی با محوریت پسماند از روز سه شنبه 30 آبان ماه در محل برج میلاد تهران آغاز به کار کرد و تا یکشنبه 5 آذرماه ادامه دارد

 

 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
انجمن مدیریت سبز ایران
نانوسینا